Do cięcia metali wykorzystuje się wiele typów narzędzi. Jednym z nich jest przecinarka plazmowa, czyli sprzęt zaprojektowany z myślą o cięciu materiałów przewodzących prąd elektryczny. Pierwotnie urządzenia tego typu wykorzystywano do cięcia czarnej stali, stali nierdzewnej i aluminium. Współcześnie urządzenia plazmowe wykorzystywane są również w ręcznym lub zautomatyzowanym procesie cięcia twardych stali stopowych. Dużą zaletą współczesnych przecinarek plazmowych jest prostota ich obsługi, wysoka efektywność działania i brak konieczności uprzedniego oczyszczania ciętego materiału z ewentualnych zanieczyszczeń znajdujących się na jego powierzchni.

przecinarka plazmowaJak zbudowana jest typowa przecinarka?

Klasyczna przecinarka plazmowa składa się z czterech podstawowych elementów. Są nimi źródło zasilania – zwykle przecinarkę podłącza się do zewnętrznego źródła prądu elektrycznego, ale urządzenia tego typu mogą być zasilane także z tradycyjnego akumulatora o odpowiednio dużej wydajności działania, palnik plazmowy, przewód uziemiający i wymienne części eksploatacyjne, które ulegają systematycznemu zużyciu i co pewien czas trzeba wymieniać je na nowe. Nowoczesne wersje przecinarek plazmowych często wyposażone są również w specjalne konsole gazowe, które wykorzystuje się w procesie dozowania mieszanek gazów technicznych tworzących odpowiednie środowisko pracy. Standardowa wersje urządzeń tego typu pracują w osłonie zwykłego powietrza podawanego przez sprężarkę (kompresor) lub bezpośrednio z butli. Jako techniczne gazy osłonowe wykorzystuje się przede wszystkim tlen, azot i argon.

Do czego używa się przecinarek?

Cięcie blach i innych elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali czy aluminium wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, które są w stanie wytworzyć temperaturę topiącą metal. Przykładem takiego sprzętu jest przecinarka plazmowa do kupienia na stronie https://www.weldcut.pl/pol_m_Przecinarki-i-czesci_Przecinarka-plazmowa-207.html - zasilana prądem elektrycznym i pracująca w osłonie powietrza lub jednego z kliku popularnych gazów technicznych (ewentualnie w osłonie mieszanki tych gazów). Sprzęt tego typu znajduje szereg zastosowań w przemyśle, przy okazji przygotowania stalowych elementów konstrukcyjnych lub przy rozbiórkach konstrukcji stalowych. Dzięki dużej szybkości cięcia przecinarki plazmowe mogą stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznych palników acetylenowych. Sprzęt tego typu pozwala ciąć blachy i inne, metalowe elementy konstrukcyjne o dużej grubości – w przypadku cięcia maszynowego, z wykorzystaniem zautomatyzowanego systemu plazmowego, istnieje możliwość cięcia blach, których grubość sięga 100mm.