Zima już zajrzała do naszych domów i mieszkań, także to już ostatni moment na zrobienie odpowiedniego zapasu opału na najbliższe miesiące. Oczywiście, jednym z najlepszych rozwiązań jest zamówienie takowego w odpowiednim składzie materiałów i oczekiwanie na dostawę praktycznie pod same drzwi. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na taką wygodę. Poniżej przedstawiamy sposób na pozyskanie opału dla tych, którzy robią to samodzielnie. Dowiesz się między innymi, jak rozłupać drewno bez użycia siekiery i jakie urządzenie będzie do tego idealne.

Czym szybko i efektownie rozłupać drewno?

Łuparka do drewnaUrządzeniem, które idealnie sprawdzi się w tej roli jest łuparka do drewna. Decydując się na zakup, musimy być jednak przygotowani na nieco większy wydatek, gdyż ceny tego rodzaju maszyn oscylują w granicach 700-2000 zł. Patrząc jednak na ich zalety, zasadne wydaje się wydanie takiej kwoty. Dlaczego? Łuparka do drewna to oszczędność nie tylko czasu, którego znacznie więcej musielibyśmy poświęcić korzystając z tradycyjnej siekiery, ale również zdrowia. Urządzenie to pozwala bowiem na odciążenie mięśni oraz na bezpieczną, wygodną i przede wszystkim efektowną pracę. Warto jednak prze zakupem przeanalizować kilka ofert, porównać je ze sobą i wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym gustom. Pamiętajmy także, że nie zawsze droższe oznacza lepsze a znany producent niekoniecznie zaoferuje nam to, czego obecnie potrzebujemy.

Czym kierować się przy zakupie?

Jeśli już stwierdzimy, że łuparka do drewna to właśnie to urządzenie, którego potrzebujemy, warto przyjrzeć się kilku parametrom, które powiedzą nam, czy maszyna prawidłowo spełni swoją rolę. Pierwszym z nich jest siła nacisku. To właśnie od niej zależy, jakiego rodzaju drewno będziemy mogli przy jej użyciu rozłupywać. Czym mniejsza siła, tym mniejsze możliwości. Najsłabsze pod tym względem łuparki są odpowiednie do rozłupywania brzóz, topol czy sosen. Jeśli jednak zależy nam na obróbce "twardszego" drewna, powinniśmy postawić na znacznie większą siłę nacisku. Kolejny parametr to maksymalny wymiar łupanej kłody. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy łuparka do drewna będzie używana do obróbki większych jego kawałków. Nie zawsze jednak taka potrzeba zachodzi, dlatego warto tę kwestię przeanalizować jeszcze przed zakupem. Ponadto, powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę na takie aspekty jak: napięcie zasilające, długość kabla, waga urządzenia, poziom akustyki oraz sposób ustawienia pniaka. Wszystkie te parametry wpływają nie tylko na efektywność pracy, ale również na wygodę użytkowania urządzenia.