W świecie wszechobecnych komputerów jesteśmy otoczeni nowymi technologiami i programami. Technologia tak bardzo pędzi do przodu, że uczelnie nie nadążają z kształceniem nowych programistów oraz inżynierów. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na popchnięcie swoich pociech w kierunku programowania z nadzieją, że być może na tym oprą one swoją przyszłą karierę. To jednak nie wszystko, bowiem nauka programowania to nie tylko perspektywa intratnego zawodu, ale również sposób na rozwój intelektualny dziecka.

neorobotyka z poznaniaAby zapewnić rozwój logicznego i "komputerowego" myślenia, nauczanie programowania powinno zostać wprowadzone jak najwcześniej. Jest to jednak niemałe wyzwanie dla nauczycieli, którzy muszą wprowadzić dzieci do skomplikowanej przecież dziedziny. Dlatego muszą zacząć naukę programowania na zrozumiałym poziomie, a pomocne są tutaj na przykład takie materiały dydaktyczne jak serie zabawek od znanej marki Lego (chodzi o takie zestawy klocków jak Mindstorm czy Boost) lub firmy takie jak Neorobotyka z Poznania.

Narzędzia dostosowane do wieku i możliwości uczniów

Zachęcanie dzieci do rozpoczynania kodowania jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Młodzi uczniowie bez problemów akceptują takie wyzwania, o ile tematy i projekty są prezentowane na odpowiednim poziomie (czyli są związane z zabawnymi działaniami powiązanymi z wiekiem uczniów). Rynek oferuje wiele narzędzi do nauczania programowania, wszystkie dostosowane do różnych etapów rozwoju i biegłości. Jednak niektóre z nich zauważalnie przewyższają swoją skutecznością pozostałe i są często polecane przez ekspertów. Można wśród nich wymienić konstruowanie robotów we wspomnianej wcześniej Neorobotyce z Poznania albo... pisanie gier.

Własne gry

Większość dzieci zna gry wideo i aplikacje do grania na smartfonach, więc gdy mają możliwość stworzenia własnej gry, entuzjastycznie akceptują to wyzwanie. Podczas nauki gry proces edukacyjny jest zintegrowany z kontekstem gry. Wykonując zadania, uczniowie zdobywają punkty i przechodzą do kolejnych poziomów. Narzędzia tego rodzaju są stosowane nie tylko w programach nauczania programowania, ale także w innych przedmiotach szkolnych. Istnieje wiele aplikacji, które opierają się na podobnym mechanizmie, jak Tynker, Alice, CodeCombat itp.

Programowanie robotów

Robotyka to kolejny sposób na zainspirowanie dzieci do nauki kodowania. Namacalne mechanizmy (najlepiej zbudowane przez samych uczniów) sprawiają, że kodowanie staje się bardziej realne. Uczniom łatwiej jest zrozumieć kod, gdy robot wykonuje go w fizycznym świecie, tuż obok nich. Doskonałym sposobem na to, aby spróbować tej edukacyjnej zabawy, jest udział w zajęciach Neorobotyki z Poznania.

Na rynku dostępnych jest wiele zestawów robotyki edukacyjnej, ale te, które wydają się najcenniejsze, zostały stworzone przez LEGO Education: LEGO WeDo i LEGO Mindstorms.