Rynek komputerów przenośnych jest imponujący, dlatego kupując laptop naprawdę mamy w czym wybierać. Tak duża różnorodność sprawia, że każdy użytkownik może w optymalny sposób dopasować konkretny model do swoich potrzeb. Dopasowanie komputera względem swoich oczekiwań i faktycznego sposobu eksploatacji pomoże uniknąć rozczarowań, a co najważniejsze - pozwoli uniknąć płacenia za nieprzydatne nam funkcje. Jak zatem dobrać laptop w taki sposób, aby służył nam jak najlepiej?

Komputery różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem komponentów. Jednym modelu znajdziemy pamięć ram ddr3, w innym z kolei pamięć zintegrowaną z płytą główną. Modele różnią się także między sobą wielkością ekranu, wydajnością procesora, czy wielkością baterii.

Do czego jest potrzebny?

Pierwsze pytanie, na jakie musimy znaleźć odpowiedź to: do czego potrzebuje laptopa i ile jestem w stanie na niego przeznaczyć. Od tego zależy określona półka cenowa, w której będziemy się poruszać. Rodzaj planowanych operacji również zawęża mocno pole poszukiwań. Potrzebny jest komputer do codziennych, niezbyt skomplikowanych zadań, np. przeglądania internetu, pracy z plikami tekstowymi lub arkuszami kalkulacyjnymi? A może raczej do projektowania w skomplikowanych programach graficznych?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

pamięć RAM do laptopaJednym z kluczowych kryterium doboru jest wydajność urządzenia. Na wydajność ma wpływ przede wszystkim procesor oraz pamięć ram ddr3. We współczesnych notebookach możemy znaleźć procesory niskonapięciowe oraz te ze standardowym tdp. Modele niskonapięciowe odznaczają się niskim poborem prądu, a także nie generują tyle ciepła, jak ma to miejsce w przypadku innych procesorów. Jeszcze do niedawna tego typu procesory były montowane w ultrabookach, jednak obecnie trafiają również do standardowych, większych laptopów, które nie są ukierunkowane przede wszystkim na mobilność. Komputer wyposażony w procesor tdp oraz pamięć ram ddr3 w zupełności wystarczy do prac biurowych, gdzie użytkownik porusza się przede wszystkim w obszarze programów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych. Dużo wydajniejsze rozwiązania znajdują się w komputerach, które mają większe możliwości. Mowa tutaj o laptopach, które świetnie sprawdzają się w przypadku rozbudowanych programów graficznych, muzycznych, animacyjnych, do edycji filmów i innych programów, które wymagają dużej pamięci operacyjnej oraz szybkiego procesora. Wydajność urządzenia jest także związana z szybkością zainstalowanego dysku twardego. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dyski typu ssd, które zapewniają wysokie bezpieczeństwo danych.