Instrumenty dęte to duża grupa całej rodziny muzycznej. Dzieli się ona na drewniane, blaszane oraz klawiszowe. Każdy z nich wytwarza inne dźwięki, dlatego też są one tak bardzo popularne. Jednym z  najbardziej znanych instrumentów dętych blaszanych, jest trąbka. Wydaję ona najwyższe dźwięki z całej rodziny instrumentów dętych. Brzmi bardzo jasno, klarownie oraz wyraziście, dlatego jest ona tak charakterystyczna.

Budowa trąbki

Składa się na nią metalowa rura, która zwinięta została na kształt prostokąta. Zakończona jest czarą głosową. Są one również wyposażone w trzy wentyle, które umożliwiają wydobywanie pełnej skali dźwięków. Wentyle są specjalnymi zaworami, które odpowiedzialne są za włączanie lub wyłączanie rurek w trąbce, które przedłużają słup powietrza. W całej orkiestrze najczęściej występują od dwóch do trzech trąbek. Poza wykorzystywaniem ich w orkiestrach dętych, trąbki znane są również z koncertów jazzowych.   trąbka

Ciekawostki związane z trąbkami

Pierwsze modele, które powstawały, wykonywane był ze zwierzęcych rogów, np. z kości słoniowej lub nawet morskich muszli. Były one także wyrabiane z drewna. Brok był szczególnym okresem dla trąbki. Osoby grające na tych instrumentach był bardzo sławne i powszechnie cenione. Byli oni uważani za prawdziwych wirtuozów, być może było to związane z niewielką ilością muzyków grających na trąbce. Najsławniejsi kompozytorzy tworzyli dla nich, np. Jan Sebastian Bach.

Trąbka i jej historia

Wielokrotnie powstanie instrumentów muzycznych jest bardzo przypadkowe, tak jak w przypadku fortepianu, który miał być jedynie udoskonalonym klawikordem. Trąbka, którą znamy dziś, wykorzystywana była już w bardzo dawnych czasach. Liczy ona wiele tysięcy lat, a jej najstarsze modele znane są nam z rysunków starożytnych Egipcjan. Ponadto, dwie z nich znalezione zostały w grobowcu faraona Tutenchamona. Jedna z nich wykonana była ze srebra, natomiast druga z brązu. Trąbka na samym początku była prawdopodobnie wykorzystywana do celów wojskowych. Były one używane podczas bitew, razem z bębnami. Miały wówczas nastrajać i przygotowywać do bitwy wojowników. Grano na nich również sygnały, które były swego rodzaju informacją dla sojuszników, a także fanfary. Trąbki bardzo często głosiły również wygraną, były więc kojarzone z czymś bardzo pozytywnym. Jednak do muzyki w muzyce poważnej oraz artystycznej, pojawiły się dopiero w siedemnastym wieku. Ten niezwykły i bardzo charakterystyczny instrument poznać możemy wszędzie, co możliwe jest poprzez dźwięk, który się z niego wydobywa.