Dobór odpowiedniego, co do sytuacji kabla spawalniczego lub też posiadanie wersji zapasowej w razie nieplanowanych awarii stanowi podstawę dla każdego spawacza. Ilość modeli kabli dostępnych na rynku z roku na rok się powiększa. Chociaż zasada działania pozostaje ta sama, to zakres funkcjonalności oraz uniwersalności rośnie wykładniczo. Współczesne kable spawalnicze znajdują zastosowanie w praktycznie każdej przestrzeni, w której można operować spawarką od przydomowego garażu po stocznie remontowe.

Wybór kabla spawalniczego:

- Długość. Jest to główne kryterium, którym należy kierować się przy wyborze. Kable spawalnicze są sprzedawane na metry zazwyczaj w gumowej ochronie, często wzmocnionej tworzywami sztucznymi. Dzięki temu są one wyjątkowo odporne na działanie zmieniających się warunków w przestrzeni roboczej. Światło, chłód, ciepło, smary, oleje, wycieki, substancje żrące to aspekty, z którymi wcześniej czy później każdy kable się zetknie. Zbyt krótka długość czyni spawanie nieporęcznym, zbyt długa potencjalnie wadliwym oraz niebezpiecznym (zahaczenie kablem o różne przedmioty np. w warsztacie).

kabel spawalniczy

- Średnica żyły w przewodzie spawalniczym. Dobranie odpowiedniego kabla spawalniczego, to w żadnym wypadku kwestia ceny. Doświadczony spawacz wie, że posiadanie adekwatnego, co do potrzeb sprzętu bezpośrednio przedkłada się na poczucie bezpieczeństwa oraz jakość wykonywanej pracy. W przypadku, gdy nie dysponujemy dogłębną wiedzą z tej dziedziny sklepy, których oferta zawiera w sobie kable spawalnicze służą radą oraz niezbędną pomocą.

- Zdolność kabla do blokowania rozprzestrzeniania się płomienia. Przestrzeń robocza obfituje w wiele zagrożeń zarówno dla sprzętu jak i dla zdrowia samego spawającego. Dobry kabel spawalniczy musi charakteryzować się bardzo dobrą odpornością na topnienie oraz ogień.

Jakie jest optimum?

Optymalny kabel spawalniczy powinien być nie tylko funkcjonalny, ale możliwie jak najbardziej uniwersalny. Zmiany kabli w zależności od projektów są zwyczajnym ograniczeniem czasowym oraz czynnikiem generującym dodatkowe koszty. Dobranie odpowiedniego wariantu, który będzie zachowywał swoją optymalną funkcjonalność bez względu na rodzaj zmieniających się warunków zewnętrznych przyśpiesza pracę. Kabel spawalniczy powinien, zatem móc być stosowany wewnątrz oraz na zewnętrz zróżnicowanych pomieszczeń np. warsztatów, stoczni, gospodarstw rolnych, placów budowy, garaży, magazynów zarówno w otoczeniu suchym jak i wilgotnym.