Zimowe ferie na nartach wymagają porządnego przygotowania, aby w pełni się udały i przyniosły całej rodzinie radość. Trzeba pomyśleć nie tylko o spakowaniu wszystkiego co niezbędne i wynajęciu jakiegoś kąta do spania, sprzętu narciarskiego oraz nabyciu karnetów na stoki narciarskie – bardzo często trzeba też zadbać o odpowiednio przygotowany samochód. Jeżeli posiadamy własny, duży rodzinny pojazd, trzeba będzie się zainteresować ofertą na łańcuchy na opony oraz bagażniki na narty. Jeżeli podróż własnym samochodem jest niemożliwa, warto się zastanowić nad wynajęciem jakiegoś. Wynajęty samochód może być przydatnym i opłacalnym (wbrew pozorom) sposobem transportu rodziny – nie tylko z lotniska do ośrodka, ale również po całym, trudnym przecież, górskim terenie. Jeżeli wynajęty nocleg znajduje się w pewnej odległości od stoków lub w pobliżu docelowej miejscowości są jakieś inne warte obejrzenia atrakcje, samochód zapewni niezbędną elastyczność. bagażniki na nartyJazda w zaśnieżonych warunkach ma jednak swoje wyzwania, a zasady dotyczące opon zimowych i łańcuchów śniegowych różnią się w zależności od kraju. Oto kilka wskazówek dotyczących wypożyczania samochodów oraz osprzętu do nich.

Kiedy zarezerwować samochód?

Aby uzyskać jak najlepsze oferty, zarezerwuj samochód zaraz po zamówieniu biletów na podróż i zakwaterowania - im szybciej, tym lepiej. Jeżeli nie znasz za bardzo docelowego rynku i nikt nie jest ci w stanie polecić żadnej lokalnej firmy, możesz skorzystać z usług pośredników współpracujących z wieloma podobnymi firmami w różnych krajach. Zarezerwuj pojazd, który jest wystarczająco duży, aby przewieźć wszystkich pasażerów, torby i sprzęt – zwróć uwagę na to, że zapotrzebowanie na przestrzeń może być większe, niż w przypadku letnich wycieczek. To również dobry moment, żeby zorientować się w opcjach wynajmu osprzętu do transportu, jak na przykład bagażniki na narty.

O czym trzeba pomyśleć?

Należy pamiętać, że obowiązkiem kierowcy jest upewnienie się, że samochód spełnia lokalne warunki - nawet jeśli jest to wynajęty samochód. Trzeba więc dokładnie przestudiować wymogi, jakie kierowcom stawia dane państwo. Podróż w granicach Polski nie będzie raczej obfitowała w niespodzianki, ale o innych krajach nie można już tego powiedzieć. Firma wynajmująca samochód (lub pośrednicząca w tym procederze) powinna być w stanie pomóc w tym temacie, często więc wystarczy zasięgnąć języka.

Kwestia przewozu nart

Upchnięcie w samochodzie nart oraz osprzętu do nich może nie być łatwe – zwłaszcza w przypadku niedużych gabarytowo aut. Rozwiązaniem tego problemu jest złożenie tylnych siedzeń i zwiększenie tym samym przestrzeni na narty, jednak ze sposobu tego możesz skorzystać tylko wtedy, kiedy podróżujesz bez pasażerów. W przeciwnym wypadku trzeba rozważyć kupno lub wynajem bagażnika na narty. Tutaj też nie można działać po omacku – bagażniki różnią się od siebie pod względem kompatybilności z konkretnymi modelami samochodów oraz pojemności.