Rodzaje odkurzaczy do użytku domowego Trudno sobie dzisiaj wyobrazić utrzymanie czystości bez odkurzacza. Nie ma znaczenia, czy w naszym domu są wykładziny i dywany, czy parkiet - współczesne urządzenia są dostosowane do wszystkich powierzchni, jakie znajdują się w mieszkaniach. Odkurzacze usuwają kurz, pył i inne zanieczyszczenia, których nie jesteśmy w stanie sprzątnąć za pomocą zwykłej miotły. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, którzy intensywnie reagują na brud w otoczeniu. Do wyboru mamy mnóstwo urządzeń, które różnią się między sobą budową, funkcjami i obsługą, np. nowoczesny robot Roomba nie potrzebuje naszej pomocy w odkurzaniu. Jakie modele mamy do wyboru?

Workowe

Do niedawna najpopularniejszą opcją były odkurzacze workowe. Te tradycyjne urządzenia mają sporo zalet, ale też i wad. Niewątpliwym plusem jest tutaj niska cena zakupu, co dla wielu osób jest podstawowym kryterium wyboru. Oprócz tego mamy sprzęty o różnej mocy. Tradycyjne modele cechują się bardzo prostą obsługą. W przypadku worków papierowych wystarczy je wyjąć i wyrzucić w całości do śmietnika. Z kolei tekstylne musimy opróżniać ręcznie. Do wad można zaliczyć spadek siły ssania wraz z zapełnianiem się worka, a także niezbyt dużą skuteczność w pochłanianiu roztoczy, czy alergenów.

Bezworkowe

Takie modele zdobywają coraz większą popularność. Wyglądem nie różnią się od tradycyjnych, jednak zamiast worka posiadają pojemnik na zanieczyszczenia. To oznacza oczywiście niskie koszty eksploatacji. Pojemnik należy systematycznie opróżniać, a także myć łagodnymi środkami. Siła ssania nie maleje nawet przy zapełnionym pojemniku. Urządzenie zajmuje mało miejsca oraz jest proste w obsłudze. Jako minus można zaliczyć słabe pochłanianie alergenów i roztoczy.

Nowoczesne

Przykładem najbardziej nowoczesnego odkurzacza jest robot Roomba. Jest to urządzenie, które działa autonomicznie, czyli sprząta samodzielnie. Odkurzacz potrafi sam rozpoznawać stopień zabrudzenia powierzchni i dostosowuje do niej siłę ssania. Nie musimy się o nic martwić, ponieważ robot Roomba sam rozpoznaje przeszkody i je omija. odkurzacz roombaWszystko dzięki systemowi, który bada teren za pomocą np. podczerwieni. Po skończonej pracy odkurzacz wraca samodzielnie do bazy, gdzie ładuje akumulator na kolejny dzień. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, których często nie ma w domu lub nie mają czasu na sprzątanie. Sprawdzą się również w domach jednorodzinnych, w których dbanie o podłogi jest prawdziwą udręką i zajmuje dużo czasu. Kolejnym plusem są niewielkie rozmiary urządzenia.