Konia z rzędem temu, kto choć raz nie podtopił swojego telefonu, czy to w domu, czy na wakacjach nad wodą. O ile po upadku do płytkiej kałuży urządzenie da się jeszcze pod pewnymi warunkami uratować, tak kąpiel w wannie oznacza pewną śmierć. Kiedyś telefon wpadł mi do dużej bańki z ogórkami kiszonymi. Serwisant potwierdził zgon telefonu na miejscu i z całą powagą stwierdził, że „gdyby wpadł do małosolnych, to co innego..”.

Telefony nie lubią kąpieli, uderzeń, ani wstrząsów, dlatego wymagają szczególnej ochrony. Jeżeli ktoś prowadzi bardzo aktywny tryb życia, uprawia sport (zwłaszcza ekstremalny), często podróżuje to standardowa obudowa na telefon mu nie wystarczy. Smartfony do „zadań specjalnych” mają specjalną konstrukcję, dlatego niestraszne im nawet nurkowanie pod wodą (głębokość zanurzenia ma jednak tutaj znaczenie, ponieważ im bliżej dna, tym większe ciśnienie działa na urządzenie). Dodatkowo, takie obudowy na telefon nie przepuszczają do wnętrza pyłu, kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń, z którymi przychodzi walczyć sportowcom i podróżnikom. Wzmocnione telefony są także nieodłącznym sprzętem służb medycznych oraz wszystkich, którzy pracują w niesprzyjających warunkach.

obudowa do telefonu

Każdy smartfon ma wejścia usb i inne gniazdka- jak zatem nie dostaje się do nich wilgoć? Obudowy na telefony wodoodporne posiadają w tych miejscach specjalne zaślepki, które są uszczelnione dodatkowo elastycznym materiałem (np. gumą, lub silikonem). Dzięki takiemu rozwiązaniu można swobodnie korzystać z gniazdek. Aparaty z wyższej półki mają wzmocnioną konstrukcję, dzięki której obudowa na telefon, jak i ekran wytrzymują upadek z dość dużej wysokości (nawet półtora metra). W ich wnętrzu znajdują się specjalne wzmocnienia, dzięki którym elektronice nie straszne są wstrząsy i wibracje. Takie modele jednak należą do dość drogich i z reguły są na wyposażeniu profesjonalistów (i przeważnie nie są to typowe telefony z ekranem dotykowym, a aparaty z klasyczną klawiaturą i mniejszym wyświetlaczem- często przypominają wyglądem komórki nieco starszej generacji, choć technicznie nie mają ze sobą porównania). Przeciętny użytkownik, który nie biega po górach, nie robi podwodnych zdjęć, a sprzętu używa w miarę rozsądnie, może zabezpieczyć swojego smartfona przez montaż specjalnej obudowy na telefon w formie nakładanego etui (która ochroni przed drobnymi uszkodzeniami, czy zarysowaniem). Najskuteczniej chronią te wykonane z materiału sprężynującego (np. silikonu), który całkiem dobrze radzi sobie z łagodzeniem uderzeń.