Panele wyciszające zbędne hałasy stają się coraz bardziej popularne i pojawiają się nie tylko w miejscach pracy, ale również w prywatnych domach. Sprawdzają się doskonale czy to w restauracjach, salach recepcyjnych czy studiach nagrań – wszędzie tam, gdzie wyższe natężenie dźwięku jest po prostu niepożądane. Coraz częściej można je też spotkać w biurach. Panele akustyczne są zaprojektowane tak, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu hałasem. Są one często używane w hałaśliwym otoczeniu i redukują, korygują lub pochłaniają dźwięki. Dostępne są liczne ich wykończenia: różne kształty, sposoby mocowania, kolory, wymiary itd. Niezależnie od tego, czy są montowane na ścianach czy przymocowane do sufitu, ich głównym celem jest zmniejszenie poziomu dźwięku. Ale mogą także nadać wybranemu wnętrzu atrakcyjny wizualnie styl.

W jakich sytuacjach należy stosować panele?

Główną zaletą skorygowania akustyki pomieszczenia jest najczęściej poprawa samopoczucia i komfortu przebywających w nim osób. Panele akustyczne są używane, gdy echo lub dźwięk rezonansu w pomieszczeniu są zbyt silne. Może to wynikać z materiałów użytych do budowy budynku (szkło, beton lub metal) lub po prostu z tego, że dekoracja danego wnętrza jest zbyt minimalistyczna – im bardziej puste jest dane pomieszczenie, tym większe pole do popisu mają odbijające się dźwięki. Odbicie dźwięku może często wywoływać wrażenie nieprzyjemnego szumu w tle - ze względu na wzrost głośności dźwięku oraz efekt jego zwielokrotnienia. Pomieszczenia o zbyt wysokim rezonansie powodują również obniżenie jakości dźwięku, co może rzutować negatywnie na jego zrozumiałość – a to z kolei prowadzi do zmęczenia i spadku koncentracji. Dlatego każde nowe pomieszczenie powinno być obrobione nie tylko pod kątem wizualnym, ale również dźwiękowym. Na szczęście nowoczesne panele akustyczne pomagają w pewnym stopniu połączyć obie te rzeczy.

panele akustyczneUżyte materiały

Panele akustyczne mogą pełnić różne inne role oprócz obróbki akustycznej. Można je wykorzystać do nadania ciekawszej struktury przestrzeniom lub po prostu użyć jako dekoracji. Przeciętny panel akustyczny składa się zazwyczaj z pianki absorpcyjnej oraz osłony wykonanej z tkaniny, która może mieć różne wzory oraz kolory. Echa i zanieczyszczenia dźwiękowe dochodzące z zewnątrz lub z jednego pomieszczenia do drugiego mogą zostać zmniejszone dzięki izolacji akustycznej. Panele akustyczne nie są właściwym rozwiązaniem do izolowania przestrzeni, które są narażone na hałas pochodzący z zewnątrz. Ich główną rolą jest pochłanianie dźwięku dochodzącego z tego pomieszczenia, w którym są instalowane.