Do sprężania powietrza w celach przemysłowych powszechnie wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń sprężających tzw. kompresorów. Najprostsza i jednocześnie wciąż jeszcze najbardziej popularna kategoria tego typu urządzeń to kompresory tłokowe, w których za sprężanie powietrza odpowiada tłok wykonujący ruchy posuwisto-zwrotne – zasysający powietrze, sprężający i transportujący je do obszaru tłoczenia. Inny, bardziej skomplikowany, ale też znacznie bardziej wydajny sprzęt wykorzystywany do sprężania powietrza to kompresory śrubowe. W tym rodzaju konstrukcji miejsce tłoków zajmują nachodzące na siebie walce w kształcie asymetrycznych śrub. W czasie pracy śruby zasysając powietrze ściskają je (sprężają), a następnie przekazują do kanału wylotowego. Oba rodzaje sprężarek znajdują zastosowanie w przemyśle, ale które z nich są lepsze?

Klasyczne kompresory tłokowe to konstrukcje bardzo proste i przez to niezawodne w działaniu. Prosta konstrukcja wpływa również na koszt takiego urządzenia. Ceny kompresorów tłokowych są znacznie niższe od cen obowiązujących na nowoczesne kompresory śrubowe. Niestety prostota konstrukcje to także pewne wady. Urządzenia tego typu charakteryzują się dosyć głośną pracą, poza tym mają zdecydowanie mniejszą wydajność działania niż urządzenia nowej generacji. Są to także konstrukcje wysoce energochłonne. Z tego powodu w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań przemysłowych coraz częściej sięga się po nowe generacje sprzętu, takie właśnie jak sprężarki śrubowe.

Sprężarki śrubowe podobnie jak klasyczne kompresory tłokowe to urządzenia z grupy sprężarek wyporowych. W tym jednak przypadku, wydajność działania sprężarek śrubowych jest bardzo wysoka. Urządzenia tego typu mogą pracować w cyklu pracy ciągłej, charakteryzują się jedynie minimalnym pulsowaniem ciśnienia w ramach systemu (zapewniają ciśnienie o stałej wartości), gwarantują cichą pracą i co bardzo ważne są urządzeniami pobierającymi stosunkowo małą ilość energii elektrycznej , zwłaszcza w odniesieniu do oferowanej efektywności pracy. Wadą tego typu urządzeń pozostaje wciąż dosyć wysoka cena oraz nieco mniejsza trwałość, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli, wykonanych z gorszej jakości materiałów.

Reasumując, do prostych zastosowań warsztatowych zupełnie wystarczające wydają się klasyczne sprężarki tłokowe. Jeśli jednak firma potrzebuje stałego dostępu do sprężonego powietrza wysokiej jakości, lepiej postawić na nowocześniejszą konstrukcję sprężarek śrubowych, które co prawda są droższe od sprężarek tłokowych, ale są bardziej wydajne w czasie pracy, zwłaszcza pracy w systemie ciągłym.