Gdy kupujemy nieco starsze, używane auto, zazwyczaj jest ono na równie starych i zaniedbanych felgach. Oryginalne koła aluminiowe, jeśli w danej wersji występowały, sprzedający często sobie zatrzymują by sprzedać je osobno. Natomiast kupujący dostaje auto na najtańszych "stalówkach", które wyglądają po prostu nieciekawie. Sprawdzamy więc jak dobrać dobre felgi do danego auta, w tym wypadku Volkswagena.

Sprawdzamy parametry

felgi volkswagenNie możemy kupić nowej felgi na przysłowiowe oko, lub też wybrać zupełnie dowolnej. Nawet jeśli dany model był dostępny tylko z jednym rodzajem i rozmiarem, to wciąż nie możemy być pewni, czy nie posiadamy akurat wariantu, który miał np. większe koła. Dlatego też najpierw poszukajmy w instrukcji pojazdu, w internecie, lub też dokładnie sprawdźmy rozmiar oryginalnych kół. Jeśli jednak założono tam stalówki, to mogą one nie być identyczne jak te, które dany pojazd powinien posiadać. Felgi Volkswagen najczęściej występowały w rozmiarach pomiędzy 14 cali a 17 cali, w przypadku popularnych modeli takich jak Golf, Passat czy Polo. Zwykle też do każdego modelu przypisany był jeden, konkretny rozmiar, przez co trudno byłoby się pomylić. Niemniej sprawdźmy wszystko dokładnie, ponieważ szkoda byłoby wydawać pieniądze na darmo. Zwłaszcza kupując komplet aluminiowych kół, które są o wiele droższe o stalowych.

Dobieramy opony

Oczywiście felgi posiadają nie tylko ogólny rozmiar liczony w calach. Mamy również szerokość rantu na samą oponę, a także odstęp koła od miejsca mocowania, wyrażony liczbą przy oznaczeniu ET. Musimy dobrać wszystko tak, by założone opony nie obcierały nam o nadkola. Tu również najlepszym wyjściem z sytuacji będzie po prostu wykorzystanie informacji z książki serwisowej, która powie nam jakie opony auto oryginalnie posiadało. Jeżeli mamy bardzo stary model bez ABS, to warto założyć sobie nieco szersze gumy. Felgi Volkswagen są skonstruowane tak, że możemy zainstalować na nich nawet kilka różnych rozmiarów opon, począwszy od szerokości 145 mm, na 175 mm skończywszy. Oczywiście musimy pamiętać o estetyce, ponieważ wyjątkowo szerokie opony na wąskiej feldze będą po napompowaniu przypominać balony. Nie każdemu kierowcy natomiast się to podoba.

Podsumowując, dobór felg do auta musi być poprzedzony sprawdzeniem kluczowych parametrów i danych. Musimy znać rozmiar felgi, zarówno średnicę jak i rozstaw rantu, na którym będzie instalowana opona. Oprócz tego trzeba dobrze dobrać samą gumę, tak by dawała odpowiednio dużo przyczepności oraz by pojazd wyglądał zachwycająco dla właściciela. Felg warto poszukać tutaj https://felgeo.pl/pol_m_Popularne-kategorie_Felgi-VW-550886.html.