Niewłaściwe lub nieostrożne użytkowanie zasilacza może skończyć się jego szybkim uszkodzeniem. Najczęściej dochodzi do przetarcia lub zwyczajnie ukręcenia przewodu zasilającego, wychodzącego z zasilaczami. Niestety producenci zasilaczy do laptopów traktują je jak urządzenia jednorazowe, dlatego większości z nich nie da się rozkręcić i wymienić uszkodzonego przewodu. Jeśli nie chcesz bawić się w majsterkowicza i rozwalać obudowy zasilacza, nie pozostaje nic innego jak po prostu kupić nowy zasilacz do laptopa. Na szczęście w sklepach z częściami do laptopów zasilaczy nie brakuje. Możesz kupić produkt oryginalny lub poszukać tańszego zamiennika o określonych parametrach technicznych i określonym rodzaju wtyku – praktycznie każdy producent laptopów korzysta z wtyków innego kształtu i rozmiaru.

Podstawowe parametry techniczne zasilacza do laptopa

Każdy zasilacz do laptopa posiada przypisane mu wartości prądu ładowania. Najważniejsze parametry to wartość napięcia i natężenia prądu ładowania oraz moc zasilacza. Wartość napięcia prądu musi być jak najbardziej zbliżona do wartości wymaganej przez producenta laptopa. W teorii istniej możliwość podłączenia do laptopa zasilacza o nieco niższej lub wyższej wartości napięcia (tolerancja to około 1V), w praktyce jednak zdecydowanie lepiej wybrać zasilacz o parametrach identycznych jak te, które oferował oryginalny zasilacz laptopa. Wartość natężenia prądu oferowana przez nowy zasilacz może być wyższa od wartości oferowanej przez urządzenie oryginalne, nie może być jednak od niej niższa. Niższa wartość to brak wystarczającej ilości prądu i prosty sposób na uszkodzenie płyty głównej laptopa. Moc zasilacza to po prostu pochodna wartości napięcia i zasilania. Nowy zasilacz do laptopa może mieć moc większą niż oryginał.

Zasilacz oryginalny czy zamiennik?

Gdy stary zasilacz ulegnie uszkodzeniu, możemy go wymienić na urządzenie tego samego typu lub kupić zamiennik. W pierwszym przypadku zapłacimy więcej, ale będziemy mieli pewność, że kupujemy sprzęt idealnie dopasowany do używanego przez nas modelu laptopa. Kupując zamiennik możemy zaoszczędzić, ale musimy znaleźć urządzenie o odpowiednich parametrach technicznych.