Jednym z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem są wycieraczki. Te muszą być zawsze w bardzo dobrym stanie. Dodatkowo powinny ściśle przylegać do szyby samochodu. Wszystko po to, aby efektywnie zbierały wodę oraz wszelkie inne zabrudzenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje wycieraczek samochodowych. Warto je znać, aby dobrać te, które najlepiej będą pasować do posiadanego modelu samochodu.

Jak często należy wymieniać wycieraczki?

Wycieraczki po pewnym czasie zawsze ulegają zniszczeniu. Chodzi tu przede wszystkim o ich pióra. Dlatego należy systematycznie sprawdzać stan wycieraczek i w razie konieczności dokonać ich wymiany. Przyjmuje się, że wycieraczki wymieniane powinny być przynajmniej raz do roku. Oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób i jak często użytkuje się auto, zwłaszcza jesienią i zimą. Na rynku dostępne są trzy główne modele wycieraczek: szkieletowe, bezszkieletowe oraz hybrydowe.

Wycieraczki szkieletowe

Wycieraczki szkieletowe to najczęściej stosowany rodzaj wycieraczek. Wynika to z faktu, iż dopasowane są do wielu modeli samochodów. Co ważne, wycieraczki szkieletowe charakteryzują się również czterema sposobami ich montażu. Dzięki temu z powodzeniem mogą być montowane w starszych typach samochodów. Ich zaletą jest również niska cena. Warto tu jednak nie sugerować się ceną. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie na jakość. Dlatego godne polecania są wycieraczki szkieletowe Oximo.

Rodzaje wycieraczek samochodowychWycieraczki bezszkieletowe

Innym rodzajem wycieraczek samochodowych są wycieraczki bezszkieletowe, popularnie nazywane "bananami". W przeciwieństwie do wycieraczek szkieletowych te montowane są przeważnie w nowszych modelach samochodów. Największą zaletą wycieraczek bezszkieletowych jest fakt, iż bardzo dobrze przylegają do szyby samochodu. Dzięki temu bardzo dokładnie zbierają wodę nawet przy dużych opadach. W przypadku wycieraczek bezszkieletowych uwagę także warto zwrócić na produkty marki Oximo.

Wycieraczki hybrydowe

Ciekawym rozwiązaniem są wycieraczki samochodowe hybrydowe. Stanowią one pewnego rodzaju połączenie wycieraczek szkieletowych oraz wycieraczek bezszkieletowych. Tak jak wycieraczki bezszkieletowe, tak i te hybrydowe charakteryzuje dobry docisk do szyby. Co więcej, pasują one do niemal każdego profilu szyby samochodowej. Choć w przypadku starszych modeli aut może być z tym niewielki problem. W starszych autach profil szyb był bowiem nieco inny niż w tych produkowanych aktualnie. Jednak renomowani producenci wycieraczek, jak Oximo, posiadają w swojej ofercie wycieraczki hybrydowe pasujące do niemal każdego profilu szyby.