Regularne serwisowanie samochodu pozwala zachować mu pełną sprawność przez długi okres czasu. Podczas takich serwisów warto wymieniać olej w silniku, ponieważ ma on ogromny wpływ na jego żywotność. Odpowiednio przeprowadzony proces wymiany płynów eksploatacyjnych pozwoli cieszyć się nam samochodem przez długie lata.

Jak często wymieniać olej i filtr w samochodach osobowych?

Są różne szkoły wymiany olej, część osób twierdzi, że wystarczy tę czynność przeprowadzać raz do roku. Inni polecają by sklep z filtrami i olejami samochodowymi odwiedzać co 10 lub 20 tysięcy kilometrów przejechanych przez nasz pojazd. Tak naprawdę, by wybrać odpowiednią metodę, należy zaglądnąć do instrukcji obsługi naszego auta.

To właśnie w tym dokumencie znajdziemy parametry techniczne oleju, który należy zastosować i orientacyjny czas serwisu olejowego. Stosowanie się do zaleceń producenta to zdecydowanie najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić.

Jak wygląda proces wymiany oleju?

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić serwis olejowy?Pierwszą rzeczą, która czeka nas w momencie podjęcia decyzji o przeprowadzeniu serwisu olejowego, jest zakup odpowiednich części. Należy odwiedzić okoliczny sklep z filtrami i olejami samochodowymi i zakupić olej dopasowany do naszego pojazdu oraz filtr, którego zadaniem jest wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń, które powstają w silniku na etapie jego eksploatacji.

Aby szybko wymienić olej najlepiej mieć dostęp do dobrego podnośnika lub kanału. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest odkręcenie zakrętki na wlewie oleju. Następnie należy wykręcić śrubę umieszczoną na dnie miski olejową, którą spłynie cały zużyty olej. Proces ten przeprowadzamy na delikatnie rozgrzanym silniku, ma to na celu łatwiejsze wydostawanie się cieczy z komory silnika. Gdy olej spłynie, pozostaje nam odkręcenie filtra specjalnym kluczem. Filtr oleju znajduje się  przeważnie na przedniej części silnika.

Kolejnym etapem jest dokładnie zakręcenie filtra i zakręcenie śruby spustowej, którą wcześniej odkręciliśmy. Gdy ten etap prac uda się zakończyć, pozostanie nam wlanie nowego oleju do silnika. Należy pamiętać o okresowym sprawdzaniu stanu oleju na bagnecie. Zarówno zbyt duża, jak i przesadnie mała jego ilość jest szkodliwa dla silnika.

Warto pamiętać, by odwiedzając sklep z filtrami i olejami samochodowymi wybierać produkty najwyższej jakości. Zarówno właściwy dobór oleju, jak i filtra ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie każdej jednostki napędowej. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest więc najlepszym pomysłem i może nam wyłącznie zaszkodzić.