Nie trudno się domyślić, że w każdym typie pojazdu, niezależnie czy jest to motor, samochód, ciężarówka czy może bolid formuły 1, montuje się różne komponenty, które muszą spełniać określone zadanie i być jak najlepiej przystosowane do profilu maszyny, którą tworzą. Podobnie sprawa ma się w przypadku sprzęgieł – wyróżniamy wszelakie typy, jednak w tym artykule pod lupę weźmiemy sprzęgło sportowe  oraz postaramy się przytoczyć jego największe zalety.

Różnica między sprzęgłem tradycyjnym a sportowym

Sprzęgła sportowe różnią się od tych tradycyjnych, wykorzystywanych na przykład w samochodach osobowych pod dwoma względami, które niejako się ze sobą łączą. Po pierwsze specjalna konstrukcja sprzęgła sportowego zapewnia większe osiągi silnika. Drugi aspekt związany jest z wytrzymałością i odpornością na cięższe warunki pracy. Naturalnie, jeśli oczekuje się większych osiągów, musi być to związane z cięższą i intensywniejszą pracą mechanizmu przez długi czas. To właśnie dlatego sprzęgła sportowe muszą być wykonane z materiałów o podwyższonym standardzie.

2 podstawowe zalety

Lepsza wydajność silnika osiągana jest tutaj za pomocą specjalnie zaprojektowanego systemu kół ciernych. Co ciekawe w tym przypadku nie liczy się ich ilość – logiczne mogłoby wydawać się zwiększenie powierzchni ciernych, aczkolwiek taka praktyka wiązałaby się również ze zwiększeniem powierzchni całego sprzęgła. Elementy pozostają takiej samej wielkości, jednak zmienia się ich struktura i skład, który pozwala na osiąganie większego momentu obrotowego, który przenoszony jest przez sprzęgło na wał korbowy i na ogniwa łańcucha obrotowego. Jak już wspominaliśmy, sprzęgła sportowe muszą być także wytrzymałe, dlatego wykonuje się je z wysokiej klasy materiałów odpornych na wysoką temperaturę, nacisk czy uszkodzenia mechaniczne, a szczególną uwagę przykłada się do łączeń i detali. Bardzo popularnym rozwiązaniem są tzw. dwutarczowe sprzęgła sportowe, które jak sama nazwa wskazuje posiadają wzmocnioną tarczę, która po pierwsze nie wpływa na wymiary elementu, a po drugie pozwala na lepsze osiągi. sprzęgło sportoweJeśli chodzi o sprzęgła sportowe, to zazwyczaj zakupywane są one przez osoby, które mają wiedzę w zakresie motoryzacji i mechaniki, dlatego dobór zazwyczaj jest przemyślany i oparty o konkretne wytyczne. Jednak na rynku istnieje wielu producentów sprzęgieł sportowych, dlatego zanim zdecydujemy się, na któryś wariant warto dokładnie przeanalizować specyfikację, lub udać się bezpośrednio do salonu, gdzie doświadczony pracownik techniczny pomoże w podjęciu decyzji.