W sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów biurowych i piśmienniczych znajdziemy dziesiątki różnych marek i typów taśm klejących, występujących w niezliczonej liczbie wersji kolorystycznych i rozmiarowych. Ich najpopularniejszym rodzajem są taśmy jednostronne, choć na rynku dostępne są również dwustronne wersje takich taśm. Te ostatnie wykorzystuje się m.in. do mocowania zdjęć, plakatów lub innego rodzaju dekoracji na ścianach, czy też do zabezpieczania chodników i dywanów przed przesuwaniem się na śliskiej podłodze. Do zastosowań typowo biurowych wystarczającym zakupem będzie jednak klasyczna taśma klejąca jednostronna. Pytanie tylko, którą taśmę wybrać?

Rodzaje taśm jednostronnych

Taśma klejącaTaśmy jednostronne możemy różnicować na podstawie materiału, z jakiego je wykonano lub ich docelowego przeznaczenia. Najpopularniejszymi rodzajami tego typu taśm klejących są:

  • Taśmy uniwersalne, zwykle transparentne, przeznaczone do podklejania książek, łączenia ze sobą kartek papieru, zabezpieczania różnego rodzaju elementów papierowych lub kartonowych, zabezpieczania napisów umieszczonych na teczkach, arkuszach papieru czy kartonach itd.
  • Taśmy naprawcze charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i zwiększoną odpornością na zerwanie. Taka taśma klejąca ma za zadanie w sposób możliwe trwały połączyć ze sobą dwa fragmenty uszkodzonego przedmiotu, na przykład złamanego, plastikowego elementu.
  • Taśmy izolacyjne wykorzystuje się do izolowania przewodów elektrycznych w celu uniknięcia porażenia prądem i zabezpieczenia instalacji przed zwarciem.
  • Taśmy pakowe to lekkie i wytrzymałe taśmy najczęściej z PCV lub polipropylenu, stosowane do zabezpieczania przesyłek i paczek, minimalizujące ryzyko przypadkowego rozpieczętowania przesyłki podczas transportu.

Która taśma klejąca przyda się w biurze?

Ze względów czysto praktycznych, najszersze zastosowanie w pracach biurowych znajdą różne rodzaje uniwersalnych, transparentnych i jednostronnych taśm klejących o szerokości odpowiadającej potrzebom konkretnego biura – wybierać można pomiędzy taśmami szerokimi – ok. 5cm szerokości i taśmami wąskimi – ok. 1-2cm szerokości. Jeśli firmowe biuro odpowiada również za przygotowywanie i wysyłkę różnego rodzaju przesyłek, warto wyposażyć je także w jednostronne taśmy klejące pakowe. Najlepiej wybierać te o większej szerokości, dzięki czemu przygotowanie przesyłek zajmie mniej czasu i będą one lepiej zabezpieczone przed ryzykiem ich przypadkowego uszkodzenia w czasie transportu. W biurze warto mieć również przynajmniej jedną rolkę taśmy naprawczej, które można nabyć w tym miejscu: https://zingpack.com.pl/product-pol-32-TASMA-KLEJACA-SOLWENTOWA-VIBAC-biala.html.