Kiedy niemożliwe lub utrudnione staje się wykonanie połączenia za pomocą gięcia liniowego, w przypadku szkła organicznego, należy zastosować połączenie klejowe do PMMA. Ze względu na trudność wykonania takich połączeń, jest to metoda stosowana przede wszystkim u specjalistów, ale nie oznacza to, że wykorzystanie jej przez domowych majstrów jest niemożliwe.

Jak przygotować powierzchnię do klejenia?

klejenie pleksi

Klejenie pleksi wymaga stworzenia dobrych warunków do tego, aby wykonane połączenie było trwałe i dobrej jakości. Istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie miejsc, które mają zostać ze sobą złączone. Wykonanie połączenia odbywa się za pomocą zespolenia ze sobą krawędzi PMMA, dlatego trzeba je wyrównać. Nie mogą one być wystopniowane czy posiadać odprysków. Bardzo ważne jest również zapewnienie możliwie sterylnego stanowiska pracy, tak żeby żaden kurz oraz pyłki nie dostały się do połączenia. Jeśli chcemy uzyskać idealne i niewidoczne połączenie to można zastosować polerowanie diamentowe. Powinno się także odtłuścić powierzchnie, które mają być zespolone. Możemy zastosować do tego specjalne preparaty lub wodę z detergentem.

Jak wykonać połączenie?

Gdy miejsce pracy oraz powierzchnia zostaną przygotowane można przystąpić do klejenia pleksi. Należy wstępnie dopasować do siebie klejone elementy i ocenić czy są one ustawione względem siebie w sposób prawidłowy i jeśli tak, to można rozpocząć proces klejenia. Aby ułatwić sobie to zadanie warto kupić klej, który będzie miał wyprofilowaną końcówkę. Zapewni to większą prostotę i precyzję w wykonaniu połączenia. Klejenie rozpoczynamy od krawędzi wewnętrznych i właśnie tam dozujemy niewielką ilość kleju, tyle aby nie wychodził on poza tworzone zespolenie. Tubkę przesuwamy wzdłuż łączonych krawędzi. W razie nieprawidłowości można delikatnie przesunąć tworzące połączenie elementy.

Jakie są zalety kleju do PMMA?

Do walorów połączeń klejonych pleksi należy to, że przy wykonywaniu ich nie trzeba się spieszyć, ponieważ klej wiąże na skutek działania promieniowania UV. Elementy można pozycjonować do momentu, aż zostaną one naświetlone. Połączenia wykonane za pomocą tego kleju są trwałe, a kiedy powierzchnia i miejsce pracy zostaną przygotowane w sposób prawidłowy to zespolenie będzie niemal niewidoczne. Klejenie pleksi nie należy do najprostszych czynności. Kiedy przystępujemy do wykonywania połączeń PMMA należy przystąpić do tego w sposób fachowy, zapewniając sterylne miejsce pracy, czyszcząc łączone krawędzi i odtłuszczając je. Dopiero wtedy można rozpocząć proces łączenia.