Początki komunikacji międzyludzkiej sięgają czasów, kiedy wynaleziono pismo. Z czasem powstał również druk, który dawał o wiele większe możliwości. Pozwolił na powielanie informacji w dużej ilości, a tym samym swobodne docieranie do ludzi.

Co to jest druk

Tradycyjny druk można zdefiniować ogólnie w następujący sposób- jest to wielokrotne odbicie lustrzane z formy drukowej na wybrane podłoże. W procesie tym jest wykorzystywana farba drukarska. Określenie to funkcjonuje obecnie w odniesieniu do różnych technik powielania tekstu i grafiki w sposób tradycyjny (chociażby maszyny drukarskie, czy komputerowe powielanie za pomocą drukarek i ploterów). To również wydruk, który odbywa się na skalę przemysłową- za sprawą technik komputerowych oraz druku cyfrowego.

Jak to się zaczęło

Dawniej ludzie wykorzystywali wyłącznie słowo pisane ręcznie. Mnisi przepisywali opasłe księgi, co zajmowało im całe lata. Nic dziwnego, że takie wytwory były niezwykle cenne, a jeden egzemplarz potrafił kosztować nawet kilka wsi. Jednak najnowsze odkrycia przynoszą dość zaskakującą informację- według niektórych historyków i archeologów pierwsze techniki drukarskie wynaleziono w Babilonie. Proces powielania stanowiło wypalanie informacji na glinianych tabliczkach. Warto tutaj wspomnieć, że papier (a raczej papirus) pochodzi ze Starożytnego Egiptu. Jednak pierwszy zwój pergaminu, na którym zaczęto odbijać kolorowe pieczątki został stworzony na Bliskim Wschodzie. Współczesnemu papierowi, na którym obecnie tworzymy wydruki najbliżej jest do papieru czerpanego, który został wynaleziony w Chinach.

Jak zaczął się druk

materiały eksploatacyjne do drukarekZa prawdziwy początek ery druku uważa się moment, w którym powstała maszyna Gutenberga. Wcześniejsze prace spotykane na terenie Chin były bliższe poligrafii niż wynalazkowi słynnego Niemca. Choć współczesne materiały eksploatacyjne do drukarek są zupełnie inne od stosowanych przez Jana Gutenberga, jednak to jego badania i eksperymenty dały podwaliny do stworzenia dzisiejszego przemysłu drukarskiego. Gutenberg stworzył w XV wieku prasę drukarską, wymienną czcionkę oraz sam aparat do odlewania czcionki z matryc. Prasa była prawdziwym kopniakiem dla rozwoju. Od tamtego momentu powstało wiele nowych technik druku (jak druk cyfrowy, czy trójwymiarowy). Mimo że rewolucja przemysłowa i informatyczna zautomatyzowała całą pracę współczesnych drukarni, to wciąż działa ona na dość podobnych zasadach jak w czasach słynnego niemieckiego rzemieślnika i wynalazcy. Nie da się jednak ukryć, że obecnie branża drukarska jest zdominowana przez komputery, a druk jest wykorzystywany na masową skalę.